Zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Przyczyny bólu:
Czy wiesz, że rano jesteśmy o 1-2 cm wyżsi niż wieczorem? To efekt odwodnienia dysków międzykręgowych, które działają jak amortyzatory w naszym kręgosłupie. W ciągu dnia, pod wpływem obciążenia, woda z dysków jest wypychana, co zmniejsza ich wysokość.
Ten proces odwodnienia postępuje wraz z wiekiem. U noworodka dyski składają się w 90% z wody, a z czasem ta wartość spada nawet poniżej 70%. W efekcie dyski stają się cieńsze, mniej elastyczne i bardziej podatne na uszkodzenia.
Zmniejszenie wysokości dysków prowadzi do zwiększonego obciążenia stawów międzywyrostkowych, które łączą kręgi kręgosłupa. To tak, jakby samochód opuścić z podnośnika na koła – im niżej, tym większy nacisk na opony. Podobnie dzieje się ze stawami międzywyrostkowymi, które pod wpływem nadmiernego obciążenia zaczynają się zużywać i chorować.
Przy zwiększonym obciążeniu stawów międzywyrostkowych da się funkcjonować, jednak stawy te niszczą się, zaczynają chorować i dawać objawy tej choroby. Tak zaczynają się zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych kręgosłupa.
Objawy:
Pacjenci zmagający się ze zwyrodnieniem stawów międzywyrostkowych kręgosłupa często odczuwają ból oraz mają trudności z poruszaniem kręgosłupem. Ból ten może być różny – ostry lub przewlekły, zlokalizowany w jednym miejscu lub promieniujący np. do pośladka. Jego charakter i nasilenie zależą od stopnia zaawansowania choroby i stanu zapalnego.
Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych, które łączą poszczególne kręgi kręgosłupa, prowadzi do ograniczenia ruchomości tułowia. Pacjenci często mają problemy z wyprostem pleców czy wykonywaniem ruchów skrętnych, co może powodować ból i dyskomfort, np. podczas wstawania z pozycji siedzącej.
Wraz z postępem choroby dolegliwości bólowe, o różnym nasileniu, mogą towarzyszyć pacjentowi niemal przez cały czas.