Rehabilitacja

ul. Chodkiewicza 3/5

05-510 Konstancin-Jeziorna

+48 693 556 551

Pon-Pt 8:00-17:00

+48 887 385 385

Nie możesz się dodzwonić?

Zapalenie ścięgna lub kaletki kolana

Przyczyny bólu:

Zapalenie ścięgna lub kaletki kolana jest zazwyczaj konsekwencją przeciążenia tych struktur. Powtarzające się ruchy, intensywna aktywność fizyczna oraz długotrwała praca, szczególnie bez odpowiedniego przygotowania i rozgrzewki, mogą prowadzić do mikrourazów. Z czasem przeradzają się one w stan zapalny.

Czasem przyczyną przeciążenia może być uszkodzenie innej części ciała, na przykład stopy lub biodra. W takiej sytuacji ścięgno lub kaletka kolana przejmuje część funkcji uszkodzonej struktury. To prowadzi do ich nadmiernego obciążenia i w konsekwencji do zapalenia. Można to porównać do sytuacji, w której ścięgno “wykonuje pracę za dwóch”.

Rzadziej zapalenie ścięgna lub kaletki może być wynikiem bezpośredniego urazu, takiego jak stłuczenie czy naciągnięcie. Może również wystąpić w efekcie ogólnoustrojowego stanu zapalnego, jak na przykład w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Objawy:

Zapalenie ścięgna lub kaletki kolana objawia się przede wszystkim dokuczliwym bólem, który może mieć różny charakter i nasilenie. Czasami jest to jedynie pobolewanie, które jednak nasila się podczas ruchu lub wysiłku, prowadząc do konieczności przerwania aktywności. Po okresie odpoczynku ból może ustąpić, dając złudne wrażenie powrotu do zdrowia, ale powraca przy kolejnej próbie większego wysiłku. Takie nawracające dolegliwości mogą znacząco ograniczać aktywność fizyczną pacjenta i utrzymywać się przez wiele miesięcy.

W ostrych stanach zapalnych ból może być na tyle silny, że uniemożliwia poruszanie kończyną. Dodatkowo, mogą pojawić się inne oznaki stanu zapalnego, takie jak wysięk (gromadzenie się płynu w stawie) lub obrzęk, a także wzmożone ukrwienie, które można łatwo zaobserwować podczas badania ultrasonograficznego (USG).