Uszkodzenie łąkotki kolana

Przyczyny bólu:
Łąkotki, te elastyczne struktury w stawie kolanowym, pełnią niezwykle ważną rolę w jego amortyzacji i stabilizacji. Ich uszkodzenie może być wynikiem zarówno nagłych urazów, jak i stopniowego zużywania się tkanki.
W pierwszym przypadku, gwałtowne skręcenie kolana, często podczas uprawiania sportu lub upadku, może prowadzić do pęknięcia lub naderwania łąkotki. Sposób i zakres uszkodzenia zależą od konkretnego mechanizmu urazu.
Z drugiej strony, łąkotki mogą ulegać stopniowej degeneracji, czyli procesowi zużywania się tkanki. Przyczyną tego może być nieprawidłowa biomechanika kolana, nadwaga, wiek, choroby stawów lub powtarzające się mikrourazy. Z czasem osłabiona tkanka łąkotki staje się bardziej podatna na uszkodzenia, nawet przy niewielkim obciążeniu.
Objawy:
Uszkodzenie łąkotki kolana często objawia się bólem, który lokalizuje się po stronie przyśrodkowej (wewnętrznej) w przypadku uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. Natomiast w przypadku uszkodzenia łąkotki bocznej ból odczuwany jest po stronie bocznej (zewnętrznej).
Ból ten zazwyczaj ma średnie nasilenie i pojawia się głównie podczas ruchu lub obciążania kończyny.
Charakterystycznym objawem jest uczucie “zablokowania” stawu, gdy pacjent nie może wykonać pewnego ruchu. Często towarzyszy temu opór i przeskakiwanie podczas zginania lub prostowania kolana.
Mniejsze uszkodzenia łąkotki mogą powodować dyskomfort lub ból tylko w skrajnych zakresach ruchu, na przykład przy pełnym wyproście lub zgięciu. Mogą się również objawiać podczas intensywnego wysiłku, takiego jak marsz po nierównym terenie. W niektórych przypadkach jedynym objawem może być obrzęk stawu.
Uszkodzenie łąkotki może również prowadzić do poczucia niestabilności kolana, ponieważ łąkotki wraz z więzadłami odpowiadają za stabilizację stawu.
Nieleczone uszkodzenie łąkotki może prowadzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.