Łokieć tenisisty

Przyczyny bólu:
Pomimo nazwy, łokieć tenisisty rzadko jest spowodowany grą w tenisa. Dolegliwość ta wynika przede wszystkim z powtarzalnych ruchów nadgarstka oraz utrzymywania go w nieprawidłowej pozycji przez dłuższy czas. W rezultacie prowadzi to do przeciążenia mięśni i ścięgien.
Osoby wykonujące tzw. monoruchy w pracy, czyli powtarzające te same ruchy dłoni i nadgarstka w dużych ilościach, są szczególnie narażone na łokieć tenisisty. Podobnie, osoby pracujące przy komputerze często trzymają dłonie i nadgarstki w niefizjologicznej pozycji. Taka sytuacja prowadzi do nadmiernego obciążenia tych struktur.
Dodatkowo, dysfunkcje barku, takie jak urazy czy przeciążenia, mogą również przyczyniać się do rozwoju łokcia tenisisty. Chcąc oszczędzić bolący bark, często mimowolnie zmieniamy sposób poruszania ręką, co może prowadzić do kompensacyjnych przeciążeń w obrębie łokcia.
Coraz częściej naukowcy zwracają uwagę na rolę uogólnionego stanu zapalnego w organizmie. Może on być wywołany na przykład dietą bogatą w prozapalne składniki. Ten stan zapalny może obniżać próg bólu i przyczyniać się do rozwoju łokcia tenisisty nawet przy niewielkim przeciążeniu.
Objawy:
Większość pacjentów z łokciem tenisisty odczuwa ból zlokalizowany po bocznej stronie stawu łokciowego. Ból ten może promieniować wzdłuż mięśni prostowników w kierunku nadgarstka. Często są w stanie precyzyjnie wskazać miejsce największego bólu, znajdujące się na kości z boku łokcia, tuż pod skórą.
W ostrej fazie choroby ból łokcia może być odczuwany przy każdym ruchu dłonią i nadgarstkiem. Taki ból utrudnia codzienne funkcjonowanie, pracę zawodową i aktywność sportową. Z czasem dolegliwości zwykle ustępują, a ból pojawia się jedynie przy większym wysiłku mięśni.