Przykurcz Dupuytrena

Przyczyny bólu:
Przykurcz Dupuytrena to schorzenie, którego dokładna przyczyna pozostaje nieznana. Wiadomo jednak, że związane jest z przykurczem rozcięgna dłoniowego, który może wystąpić zarówno w jego włóknach podłużnych, jak i warstwie poprzecznej.
W przypadku przykurczu włókien podłużnych dochodzi do zgięciowego przykurczu palców, najczęściej małego i serdecznego. Przykurcz warstwy poprzecznej objawia się natomiast wciągnięciami skóry, zgrubieniami i guzkami w obrębie całej dłoni i palców.
Choroba ta częściej dotyka mężczyzn niż kobiety i zazwyczaj ma u nich cięższy przebieg. Rzadko rozwija się przed 40. rokiem życia, ale ma charakter postępujący, co oznacza, że objawy nasilają się z czasem. Początkowo na dłoni i palcach pojawiają się guzki. W miarę postępu choroby palce mogą mimowolnie zginać się do wewnątrz dłoni, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności.
Objawy:
Przykurcz Dupuytrena objawia się bliznowaceniem tkanki podskórnej na wewnętrznej stronie dłoni. To zjawisko prowadzi do powstawania zgrubień, guzków oraz stwardniałych pasm biegnących od dłoni w kierunku palców.
Z czasem te stwardniałe pasma znacznie ograniczają funkcję dłoni, uniemożliwiając pacjentowi pełne wyprostowanie palców i utrudniając chwytanie przedmiotów. Dodatkowo, osoby cierpiące na przykurcz Dupuytrena mogą doświadczać wzmożonej potliwości dłoni.