Rehabilitacja

ul. Chodkiewicza 3/5

05-510 Konstancin-Jeziorna

+48 693 556 551

Pon-Pt 8:00-17:00

+48 887 385 385

Nie możesz się dodzwonić?

Dyskopatia lędźwiowa

Przyczyny bólu:

Dyskopatia lędźwiowa, czyli choroba krążka międzykręgowego (dysku), to schorzenie, którego głównym winowajcą jest często siedzący tryb życia. Dyski, będące specyficznym rodzajem chrząstki łączącej kręgi kręgosłupa, odżywiają się poprzez wchłanianie substancji odżywczych na drodze dyfuzji. Efektywność tego procesu zależy od zmiany ciśnień wewnątrz dysku, która jest związana z ruchem.
Niestety, siedzący tryb życia, charakteryzujący się brakiem ruchu i nadmiernym obciążeniem dysków, prowadzi do ograniczenia ich odżywiania, co z kolei może pogłębiać problemy zdrowotne związane z dyskopatią. Dodatkowo, sprzyja rozwojowi zmian degeneracyjnych, czyli dyskopatii.

Proces leczenia dyskopatii lędźwiowej jest złożony i zależy od stadium choroby. Początkowo, zanim pojawią się objawy bólowe, dochodzi do pękania wewnętrznych pierścieni dysku i przemieszczania się żelu w kierunku zewnętrznym. Z czasem degeneracja obejmuje również zewnętrzne warstwy dysku, prowadząc do ich pęknięcia i wycieku żelu na zewnątrz.
To właśnie wyciek żelu, który uciska struktury nerwowe, powoduje silny ból, często promieniujący do pośladka i nogi. Ten etap choroby najczęściej skłania pacjentów do wizyty u specjalisty i rozpoczęcia leczenia.

Objawy:

U większości pacjentów z dyskopatią lędźwiową początkowe objawy obejmują dyskomfort i sztywność pleców. Objawy te nasilają się w ciągu dnia, szczególnie podczas siedzenia, a mogą również występować w nocy. W miarę postępu choroby pojawia się intensywny ból, początkowo zlokalizowany punktowo w okolicy kręgosłupa. Z czasem ból rozlewa się na sąsiednie obszary, często tworząc tzw. “pas bólu” po jednej stronie kręgosłupa. Ból ten zazwyczaj nasila się podczas ruchu i zmiany pozycji ciała, a ustępuje w pozycji statycznej.
Jeśli dojdzie do podrażnienia układu nerwowego, ból może promieniować w kierunku pośladka, a przy dużym ucisku na korzeń nerwu kulszowego – nawet do kolana i bocznej krawędzi stopy. Dodatkowo, pacjenci mogą doświadczać niedoczulicy lub przeczulicy skóry w obszarze unerwianym przez podrażniony nerw.