Ból biodra

Przyczyny bólu:
Ból biodra to powszechna dolegliwość, która może mieć różnorodne podłoże. Jedną z najczęstszych przyczyn jest koksartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Wraz z wiekiem chrząstka stawowa ulega naturalnemu zużyciu. W rezultacie, prowadzi to do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości biodra.
Innym częstym źródłem bólu biodra jest konflikt udowo-panewkowy, czyli tarcie między kością udową a panewką stawu biodrowego. W rzeczywistości, ten problem może powodować ból podczas ruchu i prowadzić do uszkodzenia chrząstki stawowej.
Zapalenie ścięgna lub kaletki, czyli struktur otaczających staw biodrowy, również może być przyczyną bólu. Co więcej, stan zapalny może być wywołany przeciążeniem, urazem lub innymi czynnikami, powodując ból, tkliwość i ograniczoną ruchomość.
Należy dodać, że w niektórych przypadkach ból biodra może być spowodowany promieniowaniem bólu z kręgosłupa lędźwiowego. Ucisk lub podrażnienie nerwów rdzeniowych wychodzących z kręgosłupa lędźwiowego może powodować ból promieniujący do biodra, uda lub nogi.
Objawy:
Objawy bólu biodra różnią się w zależności od przyczyny, co ułatwia postawienie diagnozy:
Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego (koksartroza):
- Ograniczenie ruchomości: Trudności z zakładaniem skarpetki lub buta, wsiadaniem i wysiadaniem z samochodu, wstawaniem z łóżka. Zanik rotacji w stawie prowadzi do pogorszenia chodu i problemów z kręgosłupem lędźwiowym lub kolanem.
- Ból: Najczęściej odczuwany w pachwinie, może promieniować do spojenia łonowego, uda i kolana. Czasami pojawia się w okolicy pośladka. Często jest ostry i “paraliżujący”, utrudniając sen na plecach i boku.
Konflikt udowo-panewkowy:
- Ból: Główny objaw to ból w pachwinie, nasilający się przy zginaniu biodra (np. podczas przysiadu).
Zapalenie ścięgna lub kaletki:
- Ból: Dokładnie zlokalizowany nad konkretnym ścięgnem lub kaletką, nasilający się przy określonym ruchu lub po wysiłku.
Ból promieniujący od kręgosłupa lędźwiowego (korzonki):
- Ból: “Ciągnący” ból od kręgosłupa w kierunku pośladka lub niżej, nasilający się przy ruchu kręgosłupa lub zgięciu biodra.