Stan zapalny kaletki podbarkowej

Kaletka podbarkowa, choć pełni ważną funkcję ułatwiając ruch między kością ramienną a wyrostkiem barkowym, jest jednocześnie szczególnie podatna na problemy. Zarówno obrzęk, jak i podrażnienie znajdują się w ciasnej przestrzeni między kośćmi. Nawet niewielkie zmiany mogą powodować ucisk na strukturę i prowadzić do dalszych uszkodzeń. To sprawia, że jest bardziej narażona na mikrourazy i przeciążenia niż inne kaletki w naszym ciele.
Dodatkowo bark jest jednym z najbardziej ruchliwych stawów, którego używamy średnio 8 tysięcy razy dziennie. Ciągły ruch i obciążenie sprawiają, że trudno jest oszczędzać ten obszar, co dodatkowo zwiększa ryzyko podrażnienia i zapalenia kaletki podbarkowej.
Zapalenie kaletki podbarkowej objawia się przede wszystkim bólem barku. Ból ten może wystąpić kilka godzin po intensywnym wysiłku fizycznym, treningu lub nawet po jednorazowym, gwałtownym ruchu. Czasami pacjenci są w stanie precyzyjnie określić moment, w którym doszło do urazu i rozpoczęcia problemów.
Niestety, zapalenie kaletki podbarkowej często ma gwałtowny przebieg, a ból szybko się nasila. Wraz ze wzrostem obrzęku kaletki, ból staje się coraz bardziej dokuczliwy, utrudniając, a w skrajnych przypadkach całkowicie uniemożliwiając poruszanie kończyną.
Charakterystycznym objawem zapalenia kaletki podbarkowej jest ból podczas ruchu ręką w każdym kierunku, co odróżnia go od innych dolegliwości barku, gdzie ból zazwyczaj pojawia się tylko przy określonych ruchach.